Jak vybrat dron do 1 000,-

Ceny těchto létajících hračiček na dálkové ovládání se pohybují ve velmi širokém rozmezí od pár stovek až po desetitisíce. Jejich kvalita i vlastnosti jsou samozřejmě nesrovnatelné. Proto se v tomto článku podíváme pouze na ty nejlevnější. Na co se při výběru zaměřit a podle čeho se nakonec rozhodnout?

 

Způsob využití

Drony v cenové relaci do 1 000 Kč většinou nejsou vytvořeny pro nějaký konkrétní účel. Jde jen o to se pobavit při jejich pouštění, případně pořídit záběry z letu pro vlastní potřebu. Jsou tedy vhodné například jako dárek pro dítě. Někdy u nich dokonce nalezneme věkové určení. Jediné, nad čím byste se měli zamyslet, je, jestli chcete model využívat pro létání uvnitř nebo venku. Většina typů umožňuje obojí. Obecně jsou ale pro použití v interiéru lepší menší drony a pro použití v exteriéru zase například ty, které jsou odolné vůči větru. A některé jsou dokonce speciálně přizpůsobené pro akrobatické kousky.

 

Kamera

Některé drony ji mají, jiné ne. Pokud je natáčení videí nebo pořizování fotografií z leteckého pohledu důvodem, proč si chcete dron pořídit, máte v tomto rozhodnutí asi jasno. Ale chcete-li si prostě jen létat, bude pro vás kamera pravděpodobně až na posledním místě. V tom případě dejte přednost jiným vlastnostem, které pro vás budou důležitější. A když budete mít v užším výběru srovnatelné modely s a bez kamery, určitě dejte přednost tomu s kamerou. Ničemu to neuškodí a nevíte, kdy se vám bude hodit.

 

Technické parametry

Většině běžných uživatelů je naprosto jedno, jaký typ baterie dron pohání. Nabíjení běžně probíhá přes USB kabel. Odlišnosti ale nastávají ve výdrži baterie, kdy se doba letu může u námi sledovaných modelů pohybovat většinou od 5 do 10 minut. Dobré je se podívat také na dosah ovládacího vysílače. Ten může být pouhých 20 metrů, ale také 200. Obvykle bývají drony vybaveny několika rychlostními stupni, což umožňuje jejich ovládání různě zkušeným pilotům. A nakonec by vás mohly zajímat vlastnosti vysílače, jako je frekvence a počet kanálů, což má vliv na (ne)rušení vašeho signálu jinými vysílači.

 

Vizuální stránka

Vzhled dronů se značně liší. V převážné většině případů jsou to tzv. kvadrokoptéry, tedy modely se čtyřmi rameny, kdy na každém z ramen je umístěna vrtule. Můžeme se ale setkat i s modelem napodobujícím vzhled UFO nebo s takovými, které se snaží podobat letadlu. Pokud však zůstaneme u nejrozšířenějších kvadrokoptér, i ty vypadají každá jinak. Rozmanitost je opravdu veliká, a to se týká velikostí – od kapesních až po třiceticentimetrové (rozdělení na nano, mikro, mini, střední…)-, tvarů a samozřejmě hlavně barev a detailů.

                    

Mechanické vlastnosti

Aneb jak dlouho vám tato hračka vydrží. Rozdíly mezi použitými materiály nejsou nijak výrazné, ale občas se v popisu setkáte s vypíchnutou zvýšenou odolností proti nárazu, měkkými listy vrtule, což snižuje pravděpodobnost jejich poškození, nebo dokonce voděodolností.

 

Obsah balení

Dobrý prodejce vám sdělí, co vlastně dostanete při koupi jeho produktu. Kromě samotné modelu to standardně bývá nabíjecí kabel, náhradní díly (vrtule, kryty vrtulí…), samozřejmě ovladač (plus upozornění, že do něj potřebujete 2, 3 nebo 4 baterie AAA, které nejsou součástí balení) a uživatelský manuál. Někde vám k tomu přidají i třeba šroubovákpaměťovou kartu pro ukládání záznamů z kamery, či dokonce čtečku karet.

 

 

Funkce navíc

Váš dron může být vybaven například LED diodami, které nejen dobře vypadají, ale také vám umožní létat v šeru či tmě a přístroj přitom stále vidět. Většina modelů je vybavena gyroskopem (stabilizačním systémem). K co nejjednoduššímu ovládání slouží následující funkce: autostart/autopřistání, tlačítko návrat headless mode (bezhlavý režim). První dvě asi není třeba příliš vysvětlovat. Stisknete tlačítko a dron sám vzlétne. Stisknete jiné a dron se k vám vrátí bez nutnosti manévrování. Stisknete znovu to první a dron dosedne na zem. Možná jste se ale ještě nesetkali s posledním z pojmů. Jde o to, že při použití této vychytávky si nemusíte lámat hlavu s tím, kam váš dron právě směřuje. Přesto ale hlava v názvu není ta vaše, nýbrž ta vašeho modelu, neboli jeho předek. Dron totiž při použití tohoto režimu svůj předek poněkud ignoruje a pokud je otočen jiným směrem než vy, je rozhodující, co je dopředu/dozadu/doleva/doprava z vašeho pohledu. A jako bonus je některé modely možné propojit se smartphonem nebo tabletem, díky čemuž jim můžete například předem zadat trasu a pak už nemusíte nic ovládat.


Další články